Mamy już raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, przedstawiający dane za 2023 r. Jest powód do zadowolenia. Co prawda wskaźnik dominicantes, czyli osób zobowiązanych*, które co niedzielę uczestniczą w mszy świętej, spadł zaledwie o 0,5 proc. i wyniósł 29%, ale już statystyki dotyczące liczby udzielonych sakramentów wyraźnie dołują. Istotny spadek – aż o 12 p. proc. w stosunku do poprzedniego roku w liczbie zawieranych małżeństw (sakrament małżeństwa) pokazuje postępujący gwałtownie proces odchodzenia od Kościoła katolickiego ludzi młodych. To już wyraźny trend. Odzwierciedleniem spadku zawieranych małżeństw jest również spadek udzielanych chrztów. W 2023 roku ochrzczono 267 tysięcy dzieci, o 11,6% .mniej niż w roku poprzednim. W 2022 r. było to 302,2 tys. osób, o 4,2 proc. mniej niż w roku 2021. Ta tendencja wyraźnie się nasila. ) 1,8 proc. w stosunku do poprzedniego roku szkolnego spadła też liczba uczniów uczestniczących w szkolnej katechezie. Na lekcje religii w dużych miastach jak Warszawa, Poznań i Wrocław uczęszcza obecnie 60-70% uczniów podstawówek i jedynie 15-30% uczniów liceów – wynika z danych przekazanych KAI przez samorządy miejskie. Ogółem w roku szkolnym 2023/2024 na takie zajęcia uczęszczało 78,6 proc. uczniów, co stanowi spadek o 1,8 proc. w stosunku do poprzedniego roku
Nieznacznie, bo o 0,4 proc. (*)o 153 duchownych) (mniej niż w roku poprzednim spadła też liczba księży przypisanych do diecezji polskich i jest ich obecnie 18 553 sztuki. Spadek mały, ale cieszy.
Spadek zanotowano też w żeńskich i męskich zgromadzeniach czynnych. W 2023 roku było 15,6 tys. sióstr, rok wcześniej 15,9 tys. (mniej o 300)
Czerwona lampka powinna zapalić się w głowach biskupów na spadek o 10 proc. liczby alumnów. Nie zapaliła się, a moźe zostaje świa domie ignorowana (wypierana). Przewodniczący Rady Naukowej ISKK ocenił, że
„trudno wyciągać z niego wnioski o jakimś istotnym kryzysie kościoła. To raczej obraz Kościoła, który trwa w społeczeństwie doświadczającym kryzysu – kryzysu demograficznego i epidemii samotności”.
„Kryzys demograficzny” tylko pozornie tłumaczy tak wysokie spadki bo ogólny spadek liczby zawieranych małżeństw spadł o około 5.5 % ( W 2023 r. 146 tys., w 2022 155,8 tys ), a konkordatowych o 12. Już w 2022 roku liczba ttych pierwszych wyprzedziła tę druga i ta tendencja rośnie. Podobnie spadek liczby chrztów jest większy niż spadek liczby narodzin.
Wraz ze spadkiem liczby małżeńste rośnie liczba związków nieformalnych w których już w 2022 r. urodziło się 28,1 proc. dzieci ( W 2000 r. odsetek ten wzrósł do 12,4 proc., w 2010 r. do 20,6 proc ). Nie u;ega więc wątpliwości, żespadki w raporcie ISKK pokazują poetępojący kryzys Kościoła katolickiego wymokającą z głębokich i, miejmy nadzieję nieodwracalnych, zmian świadomości społeczeństwa.
Mimo wszystko Kościół dalej jest instytucją potężną, a droga do jego upadku daleka. Niewątpliwie jjednak uż na niej jest. Czas kiedy dotrze do jej końca zależy od nas wszystkich.
* termin zobowiązani obejmuje katolików powyżej siódmego roku życia z wyłączeniem osób obłożnie chorych oraz osób starszych o ograniczonych możliwościach poruszania. Liczbę zobowiązanych wiernych określono na 82% wszystkich katolików. Osoby zobowiązane stanowią zaledwie ok 70% całego społeczeństwa. Uwzględniając te wartości, wskaźniki dominicantes w odniesieniu do ogólnej liczby ludności wynosi ok. 19% całego społeczeństwa, czyli w niedzielnej mszy uczestniczy mniej niż co piąty Polak.
Marek Łukaszewicz
Prezes Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego