SPRAWA GRAŻYNY JUSZCZYK

7 listopada 2018 roku pisaliśmy:

Nareszcie!!!

Po kilku latach batalii, po wygranej w najwyższej instancji, po bezprecedensowej kasacji wyroku w sprawie cywilnej przez prokuraturę rejonową, wreszcie wygrana. 🙂

Grażyna Juszczyk, nasza Ateistka Roku 2015, nauczycielka z Krapkowic,, która zdjęła krzyż w pokoju nauczycielskim wreszcie możne odetchnąć z ulgą.

„Zachowanie pracodawcy wobec nauczycielki, która zdjęła krzyż ze ściany, był to przejaw dyskryminacji pracownika w formie molestowania ze względu na wyznawany przez niego światopogląd” – uznał Sąd Najwyższy.

Poniżej słowa prof. Pawła Golika podczas wręczania nagrody Ateistka Roku podczas Dni Ateizmu 2015

„…odwaga cywilna, jaką wykazała się Grażyna Juszczyk jest niezwykła. Otwarcie opowiedziała się przeciwko wszechobecnemu zawłaszczaniu przestrzeni publicznej przez symbole religijne, ponosząc przy tym ogromne ryzyko ostracyzmu środowiskowego. Nie jest trudno być wolnomyślicielem będąc przedstawicielem wolnego zawodu lub akademikiem w wielkim mieście, jednak w przypadku nauczycielki ze szkoły podstawowej w niewielkiej miejscowości jest to prawdziwe bohaterstwo. Na mój wybór wpłynęło też to, że pani Grażyna Juszczyk upomniała się o laickość i prawa osób niewierzących tam, gdzie jest to absolutnie najważniejsze – w miejscu, gdzie kształtuje się umysły dzieci. Wszechobecność indoktrynacji religijnej w instytucjach edukacji teoretycznie “publicznej” i “świeckiej” to jeden z najbardziej szkodliwych i przerażających aspektów klerykalizacji państwa. Tym bardziej na wyróżnienie zasługuje osoba, która miała odwagę tak wiele zaryzykować, by się jej przeciwstawić. Historia uczy nas, że wielkie przemiany mogą zacząć się od pozornie symbolicznego gestu zwykłych, choć niezwykłej odwagi, osób. Mam nadzieję, że w historii walki o świeckość Polski sprawa Grażyny Juszczuk będzie takim poruszającym lawinę kamieniem, jak choćby, toutes proportions gardées, sprawa Rosy Parks w Ameryce lat 50.”

Materiał archiwalny

Rafał Betlejewski

Udostępnij

Więcej od autora: