APEL FUNDACJI IM. KAZIMIERZA ŁYSZCZYŃSKIEGO O PRZYWRÓCENIE ŚWIECKOŚCI SEJMU RP PO ATAKU POSŁA BRAUNA NA CHANUKIJĘ

Fundacja im. Kazimierza Łyszczyńskiego potępia atak posła Konfederacji i znanego antysemity Grzegorza Brauna na chanukiję, którego dokonał 12 grudnia 2023 r. w Sejmie RP.

Ten akt antyjudaistycznej agresji nie ma sobie równych we współczesnej tradycji parlamentarnej w Europie. Jednak ze względu na osobę Grzegorza Brauna nie jest to jedynie atak na przedmiot związany z kultem religijnym. To napaść o charakterze antysemickim, która zasługuje na osobne, wyraźne napiętnowanie i ukaranie nie tylko w związku z naruszeniem regulaminu Sejmu. Sprzeciwiamy się temu, by Sejm RP stał się miejscem ksenofobicznych czy rasistowskich wystąpień i żądamy ukarania posła Grzegorza Brauna zgodnie z polskim kodeksem karnym.

Jednocześnie zwracamy uwagę, że zawieszenie krzyża — chrześcijańskiego symbolu religijnego — w Sali obrad plenarnych Sejmu, a także organizowanie na jego terenie licznych wydarzeń o charakterze religijnym związanych z wyznaniem katolickim doprowadziło do nadania katolickiego charakteru konfesyjnego siedzibie najwyższego organu ustawodawczego w Polsce.

Fakt, że Marszałek Sejmu zaprosił gminę żydowską do umieszczenia i zapalenia w korytarzu sejmowym chanukowych świec, oznacza jedynie akt religijnej tolerancji wobec wyznawców judaizmu. Czy parlament, w którym stanowione jest prawo dla wszystkich obywateli, bez względu na ich różnice, również konfesyjne, ma być miejscem obrzędów religijnych różnych wyznań, które obywateli dzielą, a nie łączą? Czy Sejm jest miejscem, w którym wolno będzie odprawiać także obrzędy religijne naruszające równość obywateli, np. ze względu na płeć, jak ma to miejsce w islamie?

Apelujemy o przywrócenie świeckiego charakteru polskiemu Sejmowi i stanowionemu w nim prawu. Antyjudaistyczny i antysemicki atak Grzegorza Brauna pokazał dobitnie, że pozwolenie na eksponowanie symboli religijnych oraz odprawianie obrzędów religijnych w Sejmie staje się zarzewiem konfliktów religijnych i areną manifestowania postaw antysemickich, ksenofobicznych i rasistowskich, które grożą wylaniem się poza teren parlamentu, skoro znajdują przyzwolenie w Sejmie. Apelujemy o świeckość siedzib organów władzy Rzeczypospolitej Polskiej, by nie dopuścić do wojen religijnych czy światopoglądowych, których próbkę mieliśmy w Sejmie.

Zwracamy przy tym uwagę, że dotychczasowe przyzwolenie na antysemickie ekscesy, jak również na homofobiczne i mizoginistyczne działania polskiej prawicy doprowadziły do rozzuchwalenia jej działaczy i liderów, co wpływa destrukcyjnie na pokój społeczny i budowanie jedności w Polsce.

Nie korzystamy z dotacji i grantów, nie pobieramy wynagrodzenia za pracę w Przeglądzie Ateistycznym. Aby zachować niezależność i móc utrzymać ateistyczny portal na odpowiednim poziomie potrzebujemy Waszego wsparcia . Dlatego jeśli możesz, rozważ wsparcie naszej działalności dowolną kwotą. Kliknij tutaj

Rafał Betlejewski

Udostępnij

Więcej od autora: