Zmarł wybitny filozof umysłu Daniel Dennett.

W wieku 82 zmarł amerykański filozof umysłu i nauki Daniel Dennet. jeden z najbardziej znanych i cenionych umysłów w swojej dziedzinie. Wybitny ateistyczny myśliciel.

Dla ateistów był jednym z „czterech jeźdźców Nowego Ateizmu” obok Richarda Dawkinsa Sama Harrisa i Christophera Hitchensa, ruchu pisarzy i naukowców XXI wieku, wyznających pogląd, że „religii nie powinno się jedynie tolerować, lecz należy jej przeciwdziałać, krytykować ją i poddawać racjonalnej argumentacji wszędzie tam, gdzie sięgają jej wpływy. Nowy ateizm głosi, że współcześnie nauka wymaga mniej przyzwalającej postawy wobecreligii, przesądów i religijnego fanatyzmu niż do tej pory.

Dennett uważał, że podejście niezachodzących na siebie magisteriów ( poglądu według którego osobne obszary ludzkich zainteresowań posiadają osobne zestawy narzędzi dyskursu i rozstrzygania problemów) nie opisuje stanu faktycznego, gdyż nauka i religia stale się ze sobą krzyżują i wykluczają.

W filozofii umysłu Daniel Dennett opowiadał się za funkcjonalistyczną i materialistyczną teorią świadomości a świadomość i stany mentalne są całkowicie redukowalne do funkcji fizycznego mózgu, a więc procesów zachodzących w fizycznej materii.

Będzie nam go brakowało.

Rafał Betlejewski

Udostępnij

Więcej od autora: