Uwolnienie dzieci od indoktrynacji kościelnej, jest warunkiem uwolnienia Polaków od relacji feudalnych

Właśnie otrzymałem od prof. Obirka informację, że podpisał naszą petycję do Sejmu RP o wprowadzenie zakazu spowiadania dzieci. Oprócz prof. Obirka podpisało ją już prawie 11 000 osób.

Nasza petycja została złożona w sejmie poprzedniej kadencji w czerwcu 2023 roku. I choć nie mamy wielkich złudzeń, że Sejm się nią zajmie, wierzymy w jej sens symboliczny: petycja jest wyrazem głosu obywatelskiego w sprawie kościelnej przemocy na dzieciach, sygnałem, że ktoś to w ogóle dostrzega. Postulat zakazu spowiedzi przetoczył się przez media i wywołał dyskusję. I o to chodzi! Dla wielu „zwyczajnych Polaków” informacja o tym, że ktoś domaga się zakazu spowiadania dzieci, może być całkowicie zaskakująca i nowa. Większość katolików tkwi po prostu w utartych schematach myślenia i pomysł, że spowiedź może być przemocą, nigdy nie przemknął im przez głowę.

Takie petycje to forma „sabotażu” w fabryce produkującej polską codzienność podejmowana w nadziei na zakłócenie tego, co w mojej ocenie przestało być funkcjonalne. A funkcjonalne przestało być średniowiecze – które rozumiem jako generalny układ hierarchiczny, feudalny podział społeczny, którego Kościół jest gwarantem. Polacy potrzebują demokratyzacji – i to nie tylko w przestrzeni instytucji społecznych, ale także, a może przede wszystkim, w przestrzeni zbiorowej wyobraźni. Tak długo, jak Polak będzie podświadomie pragnął wodza/króla/władcy, jak długo będzie wyrażał marzenia o przemocy: „żeby ktoś to wreszcie chwycił za mordę”, tak długo polska demokracja będzie zagrożona, a my, Polacy, będziemy przeżywać strachy związane z powrotem do stosunków feudalnych. Uwolnienie dzieci od indoktrynacji kościelnej, jest warunkiem uwolnienia Polaków od relacji feudalnych. I nie chodzi mi tylko o wyjście z czworaków, ale o uwolnienie się od wielu pozostałości społeczeństwa feudalnego, takich jak relacje oparte na przemocy, dyskryminację kobiet, nieufność wobec nauki, obcych, antysemityzm, homofobię, erotyczny prymitywizm itd.

I Ty podpisz petycję. Link https://secure.avaaz.org/campaign/pl/child_confession_11/

Rafał Betlejewski

Avatar for Rafał Betlejewsk

Rafał Betlejewsk

Udostępnij

Więcej od autora: